Jak szybko wypełnić PIT-37 (rozliczenie indywidualne)?
Pobierz formularz w formacie PDF
PIT-37 jest drukiem podatkowym, który daje szerokie możliwości zastosowania ulg i preferencji podatkowych. Można złożyć takie rozliczenie PIT wraz z małżonkiem lub z wykorzystaniem statusu samotnego rodzica, jeśli podatnicy spełniają odpowiednie założenia dla skorzystania z takich trybów rozliczeń. Dziś jednak przyjrzymy się bliżej, jak złożyć rozliczenie indywidualne PIT-37. Kto posłuży się takim drukiem i jak można go wypełnić szybko, skutecznie i poprawnie, wraz z zastosowaniem mechanizmów legalnej optymalizacji podatkowej?
Kto wypełni PIT-37?
Zanim przystąpimy do wskazania, jak szybko i skutecznie wypełnić PIT-37, najpierw powinniśmy określić, którzy podatnicy rzeczywiście powinni posłużyć się tym drukiem. Zgodnie z przepisami, PIT-37 składają do urzędu skarbowego tytułem swojego rozliczenia rocznego ci podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym wyłącznie za pośrednictwem płatnika lub płatników pobierali dochody opodatkowane na zasadach ogólnych, według dwustopniowej, progresywnej skali podatkowej - 18 i 32 proc.
Zgodnie z zapisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku, do grona podatników uprawnionych do rozliczenia się z wykorzystaniem druku PIT-37 zalicza się te osoby, które:
- wyłącznie za pośrednictwem płatnika uzyskiwały przychody ze źródeł położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej,
- nie prowadziły pozarolniczej działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,
- nie były zobowiązane do doliczenia w PIT dochodów małoletnich dzieci,
- nie obniżają dochodów o straty z lat ubiegłych.
Źródłem dochodów podatników w PIT-37 mogą być:
- wynagrodzenia i inne przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy (w tym spółdzielczego stosunku pracy) oraz pracy nakładczej,
- emerytury lub renty krajowe (w tym renty strukturalne, renty socjalne),
- świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne,
- należności z tytułu członkostwa w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych lub innych spółdzielniach zajmujących się produkcją rolną,
- zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego,
- stypendia,
- przychody z działalności wykonywanej osobiście (m.in. z umów zlecenia, kontraktów menedżerskich, zasiadania w radach nadzorczych, pełnienia obowiązków społecznych, działalności sportowej),
- przychody z praw autorskich i innych praw majątkowych,
- świadczenia wypłacone z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
- należności za pracę przysługujących tymczasowo aresztowanym oraz skazanym,
- należności z umowy aktywizacyjnej.
Szybkie rozliczenie online
Najłatwiej i najszybciej można wypełnić deklarację PIT-37 w programie e-deklaracji podatkowych. Kreator rozliczenia szybko wskaże, jakie pola formularza wypełnić i jakie informacje w nich wskazać.
Kolejno wpisujemy po pierwsze numer identyfikacji podatkowej. Będzie to numer PESEL, zgodnie ze wskazówką programu e-deklaracje:
„Wybierz i wpisz PESEL jeśli podmiot jest osobą fizyczną zamieszkałą w Polsce.
Wybierz i wpisz NIP jeśli podmiot ma swoją działalność gospodarczą.
W przypadku gdy podmiot nie posiada numeru NIP i PESEL (nierezydent) - wybierz NIP i wpisz 9999999999 (10 razy 9)”.
W kolejnych polach wpisuje się najważniejsze dane osobowe podatnika, jego adres, datę urodzenia czy inne, podobne informacje. Program e-deklaracji podatkowych zawsze pomaga w wypełnianiu zeznania PIT.
Podatnik wpisuje w pola e-deklaracji podatkowej informacje dotyczące swoich finansów, czyli wysokości przychodów i kosztów ich uzyskania. Program wskaże, jaka informacja podatkowa powinna być wykorzystana do uzupełniania poszczególnych okienek. Może to być dla deklaracji PIT-37 informacja: PIT-11, PIT-40A/11A, PIT-8C.
PIT-37 jako rozliczenie indywidualne może uwzględniać ulgi podatkowe, takie jak:
- ulga z tytułu wychowania dzieci,
- ulga internetowa - na wydatki na internet,
- ulga rehabilitacyjna i ulga na leki,
- ulga na darowizny pieniężne i oddana krew/osocze,
- ulga budowlana, odsetkowa i gromadzenie oszczędności w kasie mieszkaniowej,
- odliczenia od dochodu (w tym wpłata na IKZE, zwrot nienależnie pobranych świadczeń),
- odliczenia od podatku (w tym ulga na wyszkolenie uczniów, ulga na pomoc domową, ulga abolicyjna) itp.
Jeśli chcemy skorzystać z określonej ulgi, trzeba uzupełnić wskazane przez system dane. Np. przy uldze rodzinnej wpisujemy liczbę wychowywanych dzieci i zobowiązani jesteśmy do podania ich numerów PESEL.
Na koniec program e-deklaracji poprosi podatnika o wskazanie kwoty przychodu z poprzedniego roku podatkowego, jaki został wykazany w deklaracji PIT. Jeśli kwota ta będzie zgodna z sumą zapisaną w systemie skarbowym, e-Deklaracja PIT-37 zostanie złożona poprawnie za pośrednictwem poczty elektronicznej.